Blog

Rwandan films shortlisted for Zanzibar film festival awards

77 Views0 Comment

Six Rwandan films have been nominated for the 21st edition of Zanzibar International Film Festival (ZIFF) due July 7-15.

The films are; Kennedy Mazimpaka’s ‘Seburikoko’, a weekly TV series (Web Series category), as well as Alexander Sibomana’s ‘Carver’, Clementine Dusabejambo’s ‘Icyasha’, Yuhi Amuli’s ‘The Island’ and Samuel Ishimwe Karemangingo’s ‘Imfura’, all nominated under the Short Films category, while Moise Ganza’s ‘Sukut’ was nominated in the Film School category.

The official selection for the festival has seen over 180 films nominated for seven categories namely; Feature Fictions, Documentaries, Swahili Movies, TV and Web Series, Short Films, Film School (High School movies) and African Animations.

“The festival is designed to reward excellence in short film production and to encourage the production of new short films, including short documentaries,” said ZIFF Assistant Film Director International, Fabrizio Colombo.

Films were submitted based on the theme – this year’s is ‘Season of Visions’ – and entered into various categories and competitions. The final night is an awards night, where the winning films are recognised and celebrated.

This year’s festival is expected to attract a number of filmmakers from across the world.

The weeklong festival schedule will include film screenings, live music, dance, performance, exhibitions, workshops, and cultural tours across several venues.

ZIFF is East Africa’s largest film, music and arts festival, bringing new talents together from all over the world.

The annual festival is a big occasion for filmmakers to brainstorm and share experiences during workshop sessions on how the industry can grow bigger on not only the continental but also on the global scene.

Other nominations:

Long Features

Bahasha: Jordan Riber, Tanzania.
Balon: Pasquale Scimeca, Italy.
Fatuma: Jordan Riber, Tanzania.
Hakkunde: Asurf oluseyi, Nigeria.
Kasala: Ema Edosio, Nigeria.
Liyana: Aaron Kopp, Swaziland.
Love and Shukla: Jatla Siddartha, India.
Majan: Mohammad Aladpoush, Iran.
Safari: Freddy Feruzi, Tanzania.
Segere: Takura Maurayi, Tanzania.
Supa Modo: Likarion Wainaina, Kenya.
The Cut: Peter Wangugi Gitau, Kenya.
The Forbidden: Kizito Samuel Saviour, Uganda.
The Great Muse: Bentley Brown, Saudi Arabia.
The Wedding Ring: Rahmatou Keita, Niger.
When I become a Butterfly: Arash Zaare, Iran.
Days of Night: Nilesh Bhatt, Tanzania.
The Desert Voices: Daoud AOulad-syad, Morocco.

Documentaries

Stolen Cameras: RåFILM, Equipe Media, Western Sahara.
A Memory In Three Acts: Inadelso Cossa, Mozambique.
Afia Attack: Trading Behind Enemy Line, Ujuaku Akukwe,Nigeria.
Burkinabè Rising: the art of resistance in Burkina Faso, Lara Lee, Burkina Faso.
Children of Drum: The Legacy of Black Journalists in Apartheid-era South Africa, Larry Tung, USA/SA/SPAIN.
Common Threads-Fabrics from India for Africa: Renu Modi, India.
Dancedance/Revolution, Mark Freeman,

South Africa

Effatà Road: Martino Lo Cascio, Italy.
Fearless: Jasmine Cannon, Branden Hampton, Yingxu Jane Hao, United States.
Ghana For You: Adams Mensah, Belgium/Ghana.
I am Sheriff: Teboho Edkins, Southafrica.
In the name of Your Daughter: Giselle Portenier, Canada/Tanzania.
Kimpa Vita: The Mother of the African Revolution: Ne Kunda Nlaba, DRC/Angola.
Kinshasa Makambo: Dieudo Hamadi, DRC.
Making ends Meet: Thomas Muziyirwa, Zimbabwe.
New Moon: Philippa Ndisi-Herrmann, Kenya.
Nice Very Nice: El Kheyer Zidani, Algeria.

Short Films

15 Minutes: Sady, DRC.
Al Sheikh Noel: Saad al-Essamy, Iraq.
Antananarivo: Haminiaina Ratovoarivony, Madagascar.
Are you volleyball?!: Mohammad Bakhshi, Iran.
Armstrong: Omoruyi irabor, Nigeria.
AYA: Moufida Fedhila, Tunisia.
Blind Date: Fanyana Hlabangane, South Africa.
Boxed: Wanjiru Njendu, Kenya/USA.
Broken Dream: Francis Nyerere, Tanzania.
Calling the stars: Adanech Admassu, Ethiopia.
Clench – Life of a creative: Mark Ayabei, Kenya.
Figure: Lanre Malaolu, United Kingdom.
Forgive me, father: Doreen Nasimbwa, United Kingdom.
Hatia: Christina Pande, Tanzania.
Hatua kwa hatua/step by step: Judith, Tanzania.
I know you don’t: Vishal Ashok Jaiswal.

African Animation

America Heard: Refuge of Hope: Yasmin Mistry,  United States.
Chronicles of a Paranoiac: Nikita Tamarov, Russian Federation
Connection House: Vincenzo Cavallo, Italy.
Festival Politicos: Tshego “Red” Mosiane, Misa Makwakwa Masokameng, South Africa.
Kinshasa Collection: Dorothee Wenner, Germany.
Loop: Fernando Perezgil, Gerardo LS, Emmanuel Basurto, Mexico.
Nadya: Shams Bhanji, Tanzania.
Nekros Pizza: Sean Manos, United States.
Ngalangala:Tom Johns,Tanzania.
Our Best Friend’s Wedding: Jerry Ossai, Nigeria.
Prime Donne: Giacomo Spaconi, Italy.
Pulpette: Michele Bevilacqua, Arcangelo Iannace , Francesco Spaziani, Italy.
Shadows:Reuben Odanga,Kenya.
Subs: Tshego ‘Red’ Mosiane, Tseliso Monaheng, South Africa.
Tales of Shaa Umi and Nandis Adventure: Rodney Tapfuma Masanga, Zimbabwe.
The Yard: Busaka Jackton, Kenya.
Thesha: Lungelo Mdlalose,South Africa.
Two sides of a coin: Morris Simwa, Calvin Ombogo, Kenya.
Wakuigwa: Richard Magumba,Tanzania.

Leave your thought

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Color
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping